Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące

Kontaktul. Szosa Chełmińska 83, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 655 5560
fax: +48 56 655 5253
e-mail: szkola@liceum.umk.pl

Turniej Turystyczno-Krajoznawczy PTTK

Zdjęcie ilustracyjne

Drużyna ULO w składzie Maciej Pewniak, Maja Banaszewska i Weronika Seliwiak, reprezentująca województwo kujawsko-pomorskie, zajęła 8. miejsce w Finale Centralnym 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK w kategorii szkół ponadpodstawowych. Ponadto Maciej Pewniak uzyskał drugi najwyższy wynik indywidualny. Naszą drużynę przygotował do zawodów absolwent ULO, Kajetan Rożej.

Finalistów przez cztery dni (6-9.06.2024 r.) gościł Zespół Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach (województwo mazowieckie). Turniej odbywał się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji, Ministra Sportu i Turystki oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.

W pierwszym dniu Turnieju uczestnicy zwiedzali Kozienice, a wieczorem wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu imprezy w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego, gdzie mieli okazję skosztować jubileuszowego tortu z okazji 50-lecia Turnieju.

Piątek był dniem rywalizacji w konkurencjach turniejowych. Po rozwiązaniu testów oraz quizu z rozpoznawania atrakcji turystycznych województwa mazowieckiego, uczniowie przystąpili do pracy z mapą turystyczną. Po tej części zaczęły się konkurencje praktyczne: marsz na orientację, rowerowy tor przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy, rozpoznawanie drzew i krzewów Puszczy Kozienickiej.

Po całodniowych zmaganiach zostały wyłonione najlepsze zespoły w każdej kategorii. Wśród zespołów ze szkół ponadpodstawowych bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Kozienic.

Sobota była dniem wycieczki po atrakcjach regionu mazowieckiego. Uczestnicy zwiedzili m.in. Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku, Muzeum Jana z Czarnolasu, gdzie zostali ugoszczeni przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bąkowca, a po przerwie obiadowej – Muzeum Oręża Polskiego w Studziankach Pancernych oraz Skansen I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie.

Ostatni dzień finału to gala wręczania nagród. Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali dyplomy oraz okolicznościowe plecaki, natomiast zespoły z miejsc 1-6 również nagrody rzeczowe, a najlepsze trzy zespoły zostały uhonorowane medalami i pucharami. Ponadto wręczono nagrody i dyplomy dla zwycięzców poszczególnych konkurencji turniejowych. Galę uświetnił występ zespołu instrumentalno-wokalnego złożonego z nauczycieli i uczniów Zespołu szkół Nr 1.

pozostałe wiadomości